Papier matowy czy błyszczący - który wybrać?

Masa arkuszy dostępnych na rynku, w połączeniu z bogatą ofertą drukarek i kserokopiarek, może szybko wprowadzić konsumenta w osłupienie. W istocie sprawa nie jest jednak tak skomplikowana jak się wydaje, a kwestia wyboru odpowiedniego rodzaju papieru sprowadza się do jednego prostego pytania — matowy czy błyszczący? Omawiamy najważniejsze zalety każdej z opcji, podpowiadając jednocześnie, która z nich najlepiej sprawdzi się przy okazji konkretnych zastosowań.

Matowy czy błyszczący — na jaki papier się zdecydować?

Różnica między papierem matowym, a błyszczącym nie jest wyłącznie kwestią estetyki — choć naturalnie także odgrywa ona znaczącą rolę, priorytetem powinno być odpowiednie dopasowanie do charakteru danego zadania. Na co poza wyglądem warto zwrócić uwagę? Podstawową różnicą jest tutaj kwestia odbijania światła. Mimo że w przypadku pomieszczeń może to nie mieć aż takiego znaczenia, na świeżym powietrzu zdecydowanie jest to czynnik decydujący. W końcu zależy nam na jak najlepszej widoczności.

W niektórych przypadkach to użyteczność i widoczność projektu w dużej mierze decydują o jego wartości, jednak nierzadko to wrażenie wizualne ma tu największe znaczenie — szczególnie jeśli mowa o projektach o charakterze artystycznym, jak zdjęcia, plakaty ozdobne etc. Jak wiadomo, poczucie estetyki to kwestia indywidualna, dlatego musisz na własną rękę zdecydować, czy lepiej sprawdzi się papier błyszczący, czy też matowy.

Papier błyszczący czy matowy — do jakich zastosowań?

Dylemat między odbitkami połyskującymi lub nie to coś, z czym od zawsze mierzą się entuzjaści fotografii. W tej branży wybór papieru o odpowiednim wykończeniu zależy od kilku czynników — a indywidualne preferencje zdecydowanie są jednym z nich. Wariant błyszczący pozwala na lepsze oddanie głębi koloru, nierzadko wywołując tym samym lepsze wrażenie wizualnie. Z drugiej strony wszelkie rysy i odciski palców są na nim dużo bardziej widoczne, a odbijające się światło może okazać się problemem na zewnątrz oraz w jasnych pomieszczeniach.

Z kolei matowe odbitki z reguły nie są tak ostre, jak ich połyskujące odpowiedniki, co przekłada się zarówno na jakość zdjęcia, jak i odwzorowanie kolorów — są jednak idealne podczas ekspozycji w dobrze oświetlonym środowisku. Projekty na tego typu arkuszach są także z reguły łatwiejsze w obróbce, z uwagi na mniejszą ilość widocznych niuansów, co czyni je lepszym wyborem dla początkujących. Wymagają jednak dodatkowej osłony, gdyż nie posiadają żadnej warstwy ochronnej.

Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli wydruk ma pełnić funkcję reklamową lub informacyjną — szczególnie na świeżym powietrzu. Lepsza widoczność oferowana przez papier matowy to główny argument przemawiający za tym rodzajem wykończenia. Arkusze błyszczące — niezależnie od formatu — mogą po prostu nie być tak efektywne w pełnym słońcu. Mogą one jednak znacznie podnieść wartość wizualną plakatu w pomieszczeniu lub innym nieco ciemniejszym środowisku. Jak widać, wszystko zależy od okoliczności.

Papier matowy, błyszczący i o wiele więcej — bogactwo możliwości

Choć na potrzeby tego tekstu uprościliśmy nieco sprawę — papier błyszczący oraz matowy to najpopularniejsze, acz nie jedyne opcje dostępne na rynku — dzięki powyższym wskazówkom dużo lepiej dopasujesz rodzaj arkusza do wymagań danego zastosowania. Wchodząc nieco głębiej w świat druku oraz rodzajów wykończenia, warto wymienić chociażby warianty satynowe, perłowe, jedwabne, a także różne wariacje artystyczne. Możliwości jest wiele, a tylko od Ciebie zależy, z których masz ochotę skorzystać.

Jednocześnie zapraszamy również do naszego sklepu internetowego, gdzie znajdziesz wysokiej klasy papier matowy oraz błyszczący, dostępne w wielu wariantach o różnej gramaturze i formacie. Oferujemy także całą gamę materiałów eksploatacyjnych oraz komponentów do drukarek i kserokopiarek. Koniecznie sprawdź także pozostałe wpisy na naszej stronie internetowej. Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami — chętnie udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji!