Kiedy wybrać druk na papierze ekologicznym?

Wzrost świadomości konsumentów na całym świecie niejako wymusił na producentach i przedsiębiorcach wprowadzanie nowych rozwiązań, które w znacznie mniejszym stopniu obciążają środowisko naturalne. Wielu klientów coraz większą wagę przykłada nie tylko do jakości nabywanych artykułów, ale również do etycznego i środowiskowego aspektu jego produkcji. Przejawem takiego trendu jest druk na papierze ekologicznym — swoista odpowiedź na rosnącą eksploatację naturalnych surowców naszej planety. Poniżej omawiamy najważniejsze zalety tego rozwiązania, jednocześnie podpowiadając, kiedy warto się na nie zdecydować.

Papier ekologiczny — co to właściwie jest?

Ogólnie rzecz ujmując, mianem papieru ekologicznego określa się arkusze powstałe w wyniku recyklingu makulatury. Dzięki temu wraca on do obiegu, ograniczając tym samym ilość generowanych odpadów. Materiały tego rodzaju odznaczają się niemal identycznymi właściwościami jak tradycyjne kartki — są one kompatybilne z większością drukarek atramentowych i laserowych. Najważniejszą różnicą jest tutaj barwa, która przyjmować może wiele odcieni — od jasnego beżu, aż po szarości oraz nieco ciemniejszy brąz.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych arkuszy, papier ekologiczny dostępny jest wielu rozmaitych wariantach — tak w zakresie kolorystyki, jak i gramatury oraz sposobie wykończenia. Cechą wspólną wszystkich materiałów z tej kategorii są natomiast wyjątkowa estetyka, która w połączeniu z wysoką jakością zadruku sprawiła, że rozwiązanie to dynamicznie zyskuje w ostatnich latach na popularności.

Zalety druku na papierze ekologicznym — bogactwo możliwości!

Niewątpliwie najbardziej oczywistą, bo widoczną już na pierwszy rzut oka, zaletą druku na papierze ekologicznym jest jego estetyka. Naturalna barwa będąca wynikiem recyklingu przywodzi na myśl klasyczny materiał uzyskiwany metodą czerpania, co doskonale wpisuje się w ramy nowoczesnej, minimalistycznej oraz przyjaznej środowisku stylistyki. Ten rodzaj konwencji zaskarbił sobie uznanie nie tylko w przypadku przedsiębiorców, którym zależy na budowaniu świadomego wizerunku marki, ale również w oczach indywidualnych konsumentów.

W kwestii samej jakości druku mamy tutaj do czynienia z podobnymi efektami jak w przypadku arkuszy offsetowych — naturalnie uwzględniając różnicę w kolorze papieru ekologicznego. W praktyce pozwala to na realizację nawet stosunkowo wymagających projektów, zarówno w kontekście profesjonalnym, jak i na własny użytek. Dodatkowym atutem jest fakt, że arkusze o nieco bardziej stonowanej barwie ułatwiają czytanie, ograniczając odbijanie światła oraz zmęczenie oczu.

Co wydrukować na papierze ekologicznym?

Możliwości wykorzystania papieru ekologicznego w druku jest wiele — w większości pokrywają się one z zakresem zastosowań tradycyjnych arkuszy. Bez wątpienia najlepszym wykorzystaniem tego typu materiałów są projekty, których konwencja najbardziej zyska na naturalnym, a nawet nieco surowym odcieniu. Mowa tutaj przede wszystkim o wizytówkach, zaproszeniach oraz innych realizacjach w zakresie oficjalnej korespondencji. Stawiając na naturalną stylistykę nie tylko otrzymujemy atrakcyjny wizualnie produkt, ale jednocześnie w pewien sposób komunikujemy naszą troskę o kondycję planety. 

Papier ekologiczny sprawdzi się również w kontekście firmowych materiałów i akcesoriów biurowych — teczki, foldery, notatniki oraz inne artykuły z personalizowanym nadrukiem nie tylko pełnią funkcję praktyczną, ale również pomagają w budowie świadomej tożsamości marki. Ten rodzaj arkusza sprawdzi się również w roli jednorazowych elementów, jak na przykład metki do ubrań.

Nowoczesny sposób na druk — postaw na rozwiązania przyjazne naturze!

Rozwiązania przyjazne naszej planecie, w dużej mierze opierające się na recyklingu, coraz częściej zyskują uznanie wśród przedsiębiorców oraz konsumentów. Unikalna stylistyka tego typu projektów w połączeniu ze stosunkowo wysoką jakością zdecydowanie trafiają w gusta coraz szerszej grupy odbiorców. Więcej informacji na temat nowoczesnych rozwiązań w obszarze poligrafii znajdziesz w pozostałych wpisach dostępnych na naszej stronie internetowej.